Matchprogram & tabeller våren 2016
A-laget B-laget C-laget

Svenska Badmintonligan  
Tor 2016-01-07 18.30 Kista BMK - Fyrisfjädern 3 - 4
Mån 2016-01-11 18.30 Spårvägens BMF - Täby BMF 1 - 6
Sön 2016-01-17 15.00 Vårvinden BMK - Spårvägens BMF 0 - 7
Tis 2016-01-19 18.30 Kista BMK - Täby BMF 5 - 2
Tis 2016-01-19 18.30 Fyrisfjädern - Skogås BK 7 - 0
Tis 2016-01-19 18.30 Team Badminton Väst - Västerås BMF 7 - 0
     
SP V F Matcher Poäng
1. Fyrisfjädern 7 7 0 42 - 7 20
2. Kista BMK 7 6 1 42 - 7 19
3. Team Badminton Väst 7 5 2 30 - 19 14
4. Täby BMF 7 4 3 28 - 21 12
5. Skogås BK 7 3 4 21 - 28 9
6. Spårvägens BMF 7 2 5 17 - 32 6
7. Västerås BMF 7 1 6 8 - 41 2
8. Vårvinden BMK 7 0 7 8 - 41 2
 
     
     
Mellan A    
Mån 2016-01-25 18.30 Team Badminton Väst - Fyrisfjädern 1 - 6
Ons 2016-01-27 18.30 Kista BMK - Täby BMF 5 - 2
Ons 2016-02-10 18.30 Kista BMK - Team Badminton Väst 3 - 4
Ons 2016-02-10 18.30 Fyrisfjädern - Täby BMF 6 - 1
Sön 2016-02-28 18.30 Fyrisfjädern - Kista BMK 4 - 3
Sön 2016-02-28 18.30 Täby BMF - Team Badminton Väst 3 - 4
     
SP V F Matcher Poäng
1. Fyrisfjädern 3 3 0 16 - 5 8
2. Kista BMK 3 1 2 11 - 10 5
3. Team Badminton Väst 3 2 1 9 - 12 4
4. Täby BMF 3 0 3 6 - 15 1
 
     
     
     
Mellan B    
Mån 2016-01-25 18.30 Västerås BMF - Skogås BK 2 - 5
Mån 2016-01-25 18.30 Spårvägens BMF - Vårvinden BMK 7 - 0
Tis 2016-02-09 18.30 Spårvägens BMF - Västerås BMF 4 - 3
Tis 2016-02-09 18.30 Skogås BK - Vårvinden BMK 6 - 1
Sön 2016-02-28 18.30 Skogås BK - Spårvägens BMF 5 - 2
Sön 2016-02-28 16.00 Vårvinden BMK - Västerås BMF 3 - 4
     
SP V F Matcher Poäng
1. Skogås BK 3 3 0 16 - 5 9
2. Spårvägens BMF 3 2 1 13 - 8 5
3. Västerås BMF 3 1 2 9 - 12 3
4. Vårvinden BMK 3 0 3 4 - 17 1
 
     
     
     
Kvartsfinal 1    
Tis 2016-03-08 18.30 Skogås BK - Täby BMF 1 - 6
Sön 2016-03-13 18.30 Täby BMF - Skogås BK 6 - 1
     
Kvartsfinal 2    
Sön 2016-03-06 14.00 Spårvägens BMF - Team Badminton Väst 3 - 4
Sön 2016-03-20 14.00 Team Badminton Väst - Spårvägens BMF 7 - 0
     
Semi 1    
Tor 2016-03-24 18.30 Team Badminton Väst - Fyrisfjädern 1 - 6
Mån 2016-04-11 18.30 Fyrisfjädern - Team Badminton Väst 4 - 0
     
Semi 2    
Ons 2016-04-06 18.30 Kista BMK - Täby BMF 5 - 2
Mån 2016-04-11 18.30 Täby BMF - Kista BMK 2 - 4
     
Final    
Mån 2016-04-18 18.30 Fyrisfjädern - Kista BMK 4 - 2
     
 
     

     
     
     
Division 2 Mellan B  
     
Lördag 9 januari
Spelplats: Rydets Idrottshall
Arrangör: Onsala BMK
 
09.30 V Frölunda BMK 2 - Borås Badminton 4 - 4
  Onsala BMK - Askim BC B 2 - 6
11.30 Göteborgs BK 2 - Partille BMK 2 - 6
13.00 Askim BC B - V Frölunda BMK 2 6 - 2
  Vårvindens BMK 2 - Borås Badminton 2 - 6
16.00 Göteborgs BK 2 - Vårvindens BMK 2 6 - 2
  Onsala BMK - Partille BMK 1 - 7
     
Lördag 12 mars
Askim Racketcenter
Arrangör: Askim BC
 
10.00 Borås Badminton - Partille BMK 5 - 3
  Askim BC B - Vårvindens BMK 2 8 - 0
  V Frölunda BMK 2 - Göteborgs BK 2 7 - 1
13.00 Partille BMK - Vårvindens BMK 2 8 - 0
  V Frölunda BMK 2 - Onsala BMK 7 - 1
16.00 Askim BC B - Göteborgs BK 2 6 - 2
  Onsala BMK - Borås Badminton 0 - 8
     
Lördag 9 april
Spelplats: Sportarenan Åkered
Arrangör: V Frölunda BMK
 
10.00 Göteborgs BK 2 - Borås Badminton 1 - 7
  Partille BMK - V Frölunda BMK 2 4 - 4
  Vårvindens BMK 2 - Onsala BMK 7 - 1
13.00 Borås Badminton - Askim BC B 5 - 3
  Onsala BMK - Göteborgs BK 2 1 - 7
16.00 Askim BC B - Partille BMK 1 - 7
  V Frölunda BMK 2 - Vårvindens BMK 2 5 - 3
     
SP V O F Matchskillnad Poäng
1. Borås Badminton 12 11 1 0 71 - 25 23
2. Partille BMK 12 9 1 2 70 - 26 19
3. Askim BC B 12 7 0 5 56 - 40 14
4. V Frölunda BMK 2 12 5 2 5 48 - 48 12
5. Vårvindens BMK 2 12 4 0 8 39 - 57 8
6. Göteborgs BK 2 12 3 1 8 34 - 62 7
7. Team Onsala-Kungs 12 0 1 11 18 - 78 1
     
     
     
     
     
     
Division 3 Mellan A  
     
Lördag 9 januari
Spelplats: Varbergs Idrottshallar
Arrangör: Varbergs BMK
 
10.00 Varbergs BMK - Vårvindens BMK 3 8 - 0     Matchprotokoll
  Kinnekulle BMK - Falkenbergs BMK 8 - 0
  Påvelunds BMK - BMK Kungs 6 - 2
13.00 Påvelunds BMK - Falkenbergs BMK 6 - 2
  Ullevi BMK - Partille BMK 2 2 - 6
  Kinnekulle BMK - BMK Kungs 6 - 2
16.00 Varbergs BMK - Partille BMK 2 5 - 3
  Ullevi BMK - Vårvindens BMK 3 1 - 7     Matchprotokoll
     
Lördag 12 mars
Spelplats: Gamlestadshallen
Arrangör: Ullevi BMK
 
10.00 BMK Kungs - Varbergs BMK 3 - 5
  Falkenbergs BMK - Ullevi BMK 3 - 5
13.00 Falkenbergs BMK - Varbergs BMK 2 - 6
  BMK Kungs - Ullevi BMK 3 - 5
16.00 Ullevi BMK - Varbergs BMK 2 - 6
  Falkenbergs BMK - BMK Kungs 2 - 6
     
Lördag 12 mars
Spelplats: Källbyhallen
Arrangör: Kinnekulle BMK
 
10.00 Vårvindens BMK 3 - Påvelunds BMK 1 - 7     Matchprotokoll
  Partille BMK 2 - Kinnekulle BMK 0 - 8
13.00 Partille BMK 2 - Påvelunds BMK 0 - 8
  Vårvindens BMK 3 - Kinnekulle BMK 0 - 8     Matchprotokoll
16.00 Påvelunds BMK - Kinnekulle BMK 4 - 4
  Vårvindens BMK 3 - Partille BMK 2 3 - 5     Matchprotokoll
     
Lördag 9 april
Spelplats: Falkenbergs Idrottshall
Arrangör: Falkenberg BMK
 
09:30 Vårvindens BMK 3 - BMK Kungs 4 - 4     Matchprotokoll
  Partille BMK 2 - Falkenbergs BMK 5 - 3
12.00 Varbergs BMK - Påvelunds BMK 3 - 5
  Kinnekulle BMK - Ullevi BMK 6 - 2
13.30 Falkenbergs BMK - Vårvindens BMK 3 5 - 3     Matchprotokoll
  BMK Kungs - Partille BMK 2 5 - 3
16.00 Påvelunds BMK - Ullevi BMK 8 - 0
  Varbergs BMK - Kinnekulle BMK 3 - 5
     

SP V O F Matchskillnad Poäng
1. Påvelunds BMK 14 11 3 0 81 - 30 25
2. Kinnekulle BMK 14 9 3 2 72 - 39 21
3. Varbergs BMK 14 10 0 4 74 - 37 20
4. BMK Kungs 14 7 2 5 60 - 52 16
5. Partille BMK 2 14 6 1 7 52 - 60 13
6. Falkenbergs BMK 14 3 1 10 38 - 73 7
7. Ullevi BMK 14 3 0 11 33 - 79 6
8. Vårvindens BMK 3 14 1 2 11 36 - 76 4



Kommande evenemang





Badmintonskolan
Badmintonskolan
Målet med badmintonskolan
är att lära ut grunderna i badminton, skapa gemenskap och ha skoj tillsammans.
 
A-laget
A-laget
Vårvindens A-lag spelar denna säsong i division två.
 
Gothenburg Open
Gothenburg Open
En av Sveriges största tävlingar som brukar locka till sig spelare från hela norden.
 
Västsvenska Ungdomsspelen
Västsvenska Ungdomsspelen
Årligt återkommande tävling, helt inriktad på ungdomar, som avgörs i början av säsongen.
 
Till minne av Mats-Lennart
Till minne av Mats-Lenanrt Hansson
En stor man har alldeles för tidigt sprungit ifrån oss, den sista bollen är nu slagen.
 
Idrottens Bingo
Idrottens Bingo
Störst på bingo i Sverige. Allt överskott går till föreningslivet.
 
Vasaboden
Vasaboden
 
Sponsorhuset
Handla genom Sponsorhuset och stöd Vårvindens BMK.
 
 
 
Postadress:
Vårvindens BMK
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Träningslokal:
Alelyckans Sportcenter
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Kontakt:
Telefon: 031 - 46 95 00 (Alelyckan)
E-post:
Kansli: Skicka e-post till Vårvindens kansli
Sidansvarig: Skicka e-post till den sidansvarige