Matchprogram & tabeller hösten 2016
A-laget       B-laget 

Division 2 Mellan B  
     
Lördag 24 september
Spelplats: Partille Lexby Idrottshall
Arrangör: Partille BMK 1
 
10.00 V Frölunda BMK 2 - Göteborgs BK 2 7 - 1
  Partille BMK 1 - Vårvindens BMK 1 7 - 1
14.00 Göteborgs BK 2 - Påvelunds BMK 1 0 - 8
  Vårvindens BMK 1 - Askim BC B 4 - 4
17.00 Askim BC B - Påvelunds BMK 1 1 - 7
  V Frölunda BMK 2 - Partille BMK 1 3 - 5
     
     
Lördag 5 november
Spelplats: Göteborgs Fjäderborgen
Arrangör: Göteborgs BK 2
 
10.00 Partille BMK 1 - Påvelunds BMK 1 2 - 6
  Vårvindens BMK 1 - Göteborgs BK 2 5 - 3
14.00 V Frölunda BMK 2 - Påvelunds BMK 1 1 - 6
  Askim BC B - Partille BMK 1 3 - 5
17.00 Vårvindens BMK 1 - V Frölunda BMK 2 2 - 6
  Göteborgs BK 2 - Askim BC B 2 - 6
     
     
Lördag 26 november
Spelplats: V Frölunda Sportarenan
Arrangör: V Frölunda BMK 2
 
10.00 Askim BC B - V Frölunda BMK 2 2 - 6
  Påvelunds BMK 1 - Göteborgs BK 2 8 - 0
14.00 Askim BC B - Vårvindens BMK 1 3 - 5
  Partille BMK 1 - Göteborgs BK 2 6 - 2
17.00 Vårvindens BMK 1 - Påvelunds BMK 1 2 - 6
  Partille BMK 1 - V Frölunda BMK 2 6 - 2
     
     
     
     
     
     
Division 3 Mellan B  
     
Lördag 24 september
Spelplats: Påvelunds Tennis & Badmintonhall
Arrangör: Påvelund BMK
 
10.00 Onsala BMK - Falkenbergs BMK 3 - 4
  Halmstad BMK 3 - Påvelund BMK 2 1 - 7
14.00 Falkenbergs BMK - Vårvindens BMK 2 7 - 0
  Onsala BMK - Varbergs BMK 3 - 4
17.00 Påvelund BMK 2 - Vårvindens BMK 2 8 - 0
  Varbergs BMK - Halmstad BMK 3 5 - 3
  Resultat samtliga delmatcher [pdf-fil]  
     
Lördag 5 november
Spelplats: Varbergs Idrottshallar
Arrangör: Varbergs BMK
 
10.00 Varbergs BMK - Vårvindens BMK 2 6 - 2
  Halmstad BMK 3 - Onsala BMK 0 - 8
14.00 Halmstads BMK 3 - Falkenbergs BMK 4 - 4
  Påvelund BMK 2 - Varbergs BMK 4 - 4
17.00 Onsala BMK - Vårvindens BMK 2 8 - 0
  Falkenbergs BMK - Påvelund BMK 2 2 - 6
     
Lördag 26 november
Spelplats: Onsala Rydets Idrottshall
Arrangör: Onsala BMK
 
10.00 Påvelund BMK 2 - Onsala BMK 2 - 6
  Vårvindens BMK 2 - Falkenbergs BMK 5 - 3
14.00 Påvelund BMK 2 - Halmstads BMK 3 1 - 7
  Varbergs BMK - Falkenbergs BMK 8 - 0
17.00 Halmstads BMK 3 - Vårvindens BMK 2 5 - 3
  Varbergs BMK - Onsala BMK 6 - 2
     




Kommande evenemang






Badmintonskolan
Badmintonskolan
Målet med badmintonskolan
är att lära ut grunderna i badminton, skapa gemenskap och ha skoj tillsammans.
 
A-laget
A-laget
Vårvindens A-lag spelar denna säsong i division två.
 
Gothenburg Open
Gothenburg Open
En av Sveriges största tävlingar som brukar locka till sig spelare från hela norden.
 
Västsvenska Ungdomsspelen
Västsvenska Ungdomsspelen
Årligt återkommande tävling, helt inriktad på ungdomar, som avgörs i början av säsongen.
 
Till minne av Mats-Lennart
Till minne av Mats-Lenanrt Hansson
En stor man har alldeles för tidigt sprungit ifrån oss, den sista bollen är nu slagen.
 
Idrottens Bingo
Idrottens Bingo
Störst på bingo i Sverige. Allt överskott går till föreningslivet.
 
Vasaboden
Vasaboden
 
Sponsorhuset
Handla genom Sponsorhuset och stöd Vårvindens BMK.
 
 
 
Postadress:
Vårvindens BMK
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Träningslokal:
Alelyckans Sportcenter
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Kontakt:
Telefon: 031 - 46 95 00 (Alelyckan)
E-post:
Kansli: Skicka e-post till Vårvindens kansli
Sidansvarig: Skicka e-post till den sidansvarige