Matchprogram hösten 2015
A-laget B-laget C-laget

Svenska Badmintonligan  
Sön 2015-09-27 18.30 Täby BMF - Vårvinden BMK 4 - 3
Mån 2015-09-28 18.30 Spårvägens BMF - Fyrisfjädern 0 - 7
Mån 2015-09-28 18.30 Västerås BMF - Skogås BK 2 - 5
Tis 2015-09-29 18.30 Kista BMK - Team Badminton Väst 7 - 0
Tor 2015-10-15 18.30 Fyrisfjädern - Täby BMF 5 - 2
Mån 2015-10-19 18.30 Skogås BK - Spårvägens BMF 6 - 1
Tis 2015-10-20 18.30 Team Badminton Väst - Vårvinden BMK 7 - 0
Tis 2015-10-20 18.30 Västerås BMF - Kista BMK 0 - 7
Fre 2015-10-23 18.30 Fyrisfjädern - Västerås BMF 7 - 0
Sön 2015-10-25 18.30 Spårvägens BMF - Team Badminton Väst 2 - 5
Sön 2015-10-25 15.00 Vårvinden BMK - Kista BMK 0 - 7
Tis 2015-10-27 18.30 Täby BMF - Skogås BK 5 - 2
Sön 2015-11-22 15.00 Vårvinden BMK - Fyrisfjädern 1 - 6
Tis 2015-11-24 18.30 Team Badminton Väst - Skogås BK 6 - 1
Tis 2015-11-24 18.30 Täby BMF - Västerås BMF 6 - 1
Tis 2015-11-24 18.30 Kista BMK - Spårvägens BMF 7 - 0
Ons 2015-11-25 18.30 Fyrisfjädern - Team Badminton Väst 6 - 1
Sön 2015-11-29 18.30 Västerås BMF - Vårvinden BMK 4 - 3
Tis 2015-12-08 18.30 Skogås BK - Kista BMK 1 - 6
Sön 2015-12-20 18.30 Team Badminton Väst - Täby BMF 4 - 3
Sön 2015-12-20 18.30 Skogås BK - Vårvinden BMK 6 - 1
Mån 2015-12-21 18.30 Spårvägens BMF - Västerås BMF 6 - 1
     
 
     

     
     
     
Division 2 Mellan B  
     
Lördag 10 oktober
Arrangör: Partille BMK
 
10.00 Göteborgs BK 2 - Team Onsala-Kungs 4 - 4
  V Frölunda BMK 2 - Partille BMK 2 - 6
  Askim BC B - Borås Badminton 4 - 4
13.00 Borås Badminton - Göteborgs BK 2 6 - 2
  Vårvindens BMK 2 - V Frölunda BMK 2 5 - 3
16.00 Team Onsala- Kungs - Vårvindens BMK 2 2 - 6
  Partille BMK - Askim BC B 6 - 2
     
Lördag 7 november
Arrangör: Askim BC
 
10.00 Vårvindens BMK 2 - Askim BC B 3 - 5
  Team Onsala- Kungs - V Frölunda BMK 2 1 - 7
  Partille BMK - Borås Badminton 3 - 5
13.00 Vårvindens BMK 2 - Partille BMK 2 - 6
  Göteborgs BK 2 - V Frölunda BMK 2 6 - 2
16.00 Göteborgs BK 2 - Askim BC B 1 - 7
  Borås Badminton - Team Onsala- Kungs 7 - 1
     
Lördag 28 november
Arrangör: Vårvindens BMK
 
10.00 Partille BMK - Team Onsala- Kungs 6 - 2
  V Frölunda BMK 2 - Askim BC B 5 - 3
  Vårvindens BMK 2 - Göteborgs BK 2 5 - 3
13.00 Partille BMK - Göteborgs BK 2 8 - 0
  Borås Badminton - V Frölunda BMK 2 7 - 1
16.00 Askim BC B - Team Onsala- Kungs 6 - 2
  Borås Badminton - Vårvindens BMK 2 5 - 3
     
 
     
     
     
     
     
     
Division 3 Mellan A  
     
Lördag 10 oktober
Spelplats: Påvelunds Tennis & Badmintonhall
Arrangör: Påvelunds BMK
 
10.00 Vårvindens BK 3 - Falkenbergs BMK 3 - 5     Matchprotokoll
  Kinnekulle BMK - Varbergs BMK 1 - 7
  Ullevi BMK - Påvelunds BMK 0 - 8
13.00 Ullevi BMK - Kinnekulle BMK 3 - 5
  Påvelunds BMK - Varbergs BMK 5 - 3
  Partille BMK 2 - BMK Kungs 3 - 5
16.00 BMK Kungs - Vårvinden BK 3 5 - 3     Matchprotokoll
  Falkenbergs BMK - Partille BMK 2 3 - 5
     
Lördag 7 november
Spelplats: Alelyckans Sportcenter
Arrangör: Vårvindens BMK
 
10.00 Partille BMK 2 - Ullevi BMK 8 - 0
  Vårvindens BK 3 - Varbergs BMK 1 - 7     Matchprotokoll
  Falkenbergs BMK - Kinnekulle BMK 4 - 4
13.00 Vårvindens BK 3 - Ullevi BMK 2 - 6     Matchprotokoll
  Falkenbergs BMK - Påvelunds BMK 1 - 6
  BMK Kungs - Kinnekulle BMK 7 - 1
16.00 Partille BMK 2 - Varbergs BMK 5 - 3
  BMK Kungs - Påvelunds BMK 4 - 4
     
Lördag 28 november
Spelplats: Lexby Idrottshall
Arrangör: Partille BMK
 
10:00 Kinnekulle BMK - Vårvindens BK 3 6 - 2     Matchprotokoll
  Påvelunds BMK - Partille BMK 5 - 3
13.00 Kinnekulle BMK - Partille BMK 2 6 - 2
  Påvelunds BMK - Vårvindens BK 3 5 - 3     Matchprotokoll
16.00 Kinnekulle BMK - Påvelunds BMK 4 - 4
  Partille BMK 2 - Vårvindens BK 3 4 - 4     Matchprotokoll
     
Lördag 28 november
Spelplats: Tingbergshallen
Arrangör: BMK Kungs
 
10:00 Ullevi BMK - BMK Kungs 2 - 6
  Varbergs BMK - Falkenbergs BMK 8 - 0
13.00 Ullevi BMK - Falkenbergs BMK 3 - 5
  Varbergs BMK - BMK Kungs 5 - 3
16.00 Varbergs BMK - Ullevi BMK 6 - 2
  BMK Kungs - Falkenbergs BMK 4 - 3




Kommande evenemang





Badmintonskolan
Badmintonskolan
Målet med badmintonskolan
är att lära ut grunderna i badminton, skapa gemenskap och ha skoj tillsammans.
 
A-laget
A-laget
Vårvindens A-lag spelar denna säsong i division två.
 
Gothenburg Open
Gothenburg Open
En av Sveriges största tävlingar som brukar locka till sig spelare från hela norden.
 
Västsvenska Ungdomsspelen
Västsvenska Ungdomsspelen
Årligt återkommande tävling, helt inriktad på ungdomar, som avgörs i början av säsongen.
 
Till minne av Mats-Lennart
Till minne av Mats-Lenanrt Hansson
En stor man har alldeles för tidigt sprungit ifrån oss, den sista bollen är nu slagen.
 
Idrottens Bingo
Idrottens Bingo
Störst på bingo i Sverige. Allt överskott går till föreningslivet.
 
Vasaboden
Vasaboden
 
Sponsorhuset
Handla genom Sponsorhuset och stöd Vårvindens BMK.
 
 
 
Postadress:
Vårvindens BMK
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Träningslokal:
Alelyckans Sportcenter
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Kontakt:
Telefon: 031 - 46 95 00 (Alelyckan)
E-post:
Kansli: Skicka e-post till Vårvindens kansli
Sidansvarig: Skicka e-post till den sidansvarige