Tävlingskalender hösten 2017
  
Alla anmälningar till tävlingar skall ske via Vårvinden, enligt fastlagd rutin. Om anmälan sker på annat vis subventioneras inte tävlingen.

Anmälan kan ske genom att skriva upp sig på avsedd lista på anslagstavlan i Alelyckan, eller genom att skicka ett mejl till Krister Johannesson.


Augusti
12 Sollentuna Singelturnering E, A, B, C, U9 - U17  
12-13 Falkenbergs Sommarspel 2017 A, B, C, U11 - U15  
13 Sollentuna Dubbel och mixedturnering E, A, B, C, U9 - U17  
26 - 27 Partilleträffen A, B, C  
26 - 27 Täby Open Elit, A, B  
       
September
9 - 10 Helsingborgs A, B, C A, B, C  
9 - 10 Sten Sturefjädern, Ulricehamn U9N - U17N, A - C, U9 - U17  
9 - 10 Umeå SGP Elit  
9 - 10 Bjärredssspelen, Bjärred/Lomma U11 - U19  
9 - 10 Viking Cup, Sollentuna A - C, U9 - U17  
15 - 17 Skånska Ungdomsspeln, Malmö U13, U15, U17, U19  
16 - 17 Gåsfjädern, Skogås U9, U11, U13, U15, U17, C-klass  
16 - 17 Stålblixten, Eskilstuna U13, U15, A, B, C singelklasser pool, DD och Mix cup  
23 - 24 Seriehelg 1    
30 Sjöbo Cup 2017 U11 - U17  
30 - 1 Got Elit, Mölndal U11  
30 - 1 Umeträffen, Umeå A,B,C U11, U13, U15, U17  
30 - 1 Got Elit U19/Elit, V Frölunda U19/Elit  
30 - 1 Got Elit U13, Mölndal HS U13, DS U13, MD U13, HD U13, DD U13, HS U11, DS U11, MD U11, HD U11, DD U11  
30 - 1 Got Elit U15, Askim SJT U15 NJT U15  
30 - 1 Got Elit U17, Göteborg U17  
30 - 1 IKEA Cup, Älmhult U11 - U17+ A-C  
30 - 1 Got Elit Nationell U15, Göteborg U15  
       
Oktober
7 Västsvenska Ungdomsspelen U11 - U17  
7 - 8 Soft Spåret Open, Enskede, Årsta A, B, C + U9 - U17  
7 - 8 SGP 2 Elit  
7 - 8 Halmstadsträffen E, A, B, C, U11, U13, U15, U17  
7 - 8 Borlänge Energi Cup U11 - U17, A,B,C  
7 - 8 Wättersmashen, Jönköping U9 - U17, A, B, C  
7 - 8 Picassofjädern, Kristinehamn A, B, C, U9 - U17  
14 - 15 Kinnarps Open 2017, Helsingborg U11, U13, U15, U17, U19  
14 - 15 Suez Cup, Norrköping A, B, C, U13, U15, U17,  
14 - 15 Storsjöcupen, Östersund U9 - U17, C - A  
14 - 15 Östersjöspelen 2017, Karlskrona A, B, C, U11-U17, U9N - U17N  
14 - 15 Uppsala Open U11 - U17, A, B, C  
14 - 15 Frölundaspelen U9 - U17, Elit och A, B, C  
14 - 15 Stingets 40-årstävling, Mellerud A, B, C, U11, U13, U15, U17  
14 - 15 Sollentuna A, B, C  
21 - 22 Seriehelg 2    
21 - 22 Luleträffen, Luleå A, B, C, U11 - U17, U11 - U17N  
28 Kaparslaget, Onsala U11 - 15, A, B, C  
28 - 29 Ölandsspelen, Färjestaden U9 - U17, Senior A, B, C  
28 - 29 Enångers ABC och ungdomstävling, Hudiksvall A, B, C och U9 - U17  
28 - 29 Arosträffen, Västerås U9 - U15, A, B, C  
28 - 29 Lugnetcupen, Falun U11 - U17  
28 - 29 Yonex MBK Open, Malmö A, B, C, U11 - U15  
28 - 29 Kista ABC A, B, C  
       
November
4 - 5 Åbyslaget, Mölndal U11 - U17, A, B, C  
4 - 5 SJT-helg 2 + Elit/U19 2, Jönköping U13, U15, U17, Elit/U19  
11 - 12 DM Helg    
18 Nissecupen, Mörrum U9N, U11N, U13N, U15N, U17N  
18 Askims nybörjartävling, Göteborg U9 - U17 samt motion  
18 - 19 Bergsåkers Ungdomstävling, Sundsvall U9 - U17  
18 - 19 LUGI Eurofinans Cup, Lund A, B, C, V35, V40, V45, V50, V55, V60  
18 - 19 A-smashen 2017, Arvidsjaur A, B, C, U11 - U17, U11N - U17N  
18 - 19 Skoskavet, Kumla U9 - U17, A - C  
18 - 19 Kärcher Cup, Trollhättan E, A, B, C och U11, U13, U15, U17  
18 - 19 Sollentuna Open A - C , U9 - U17  
25 - 26 Seriehelg 3    
       
December
2 - 3 Yonex Cup, Halmstad E  
2 - 3 Laxaträffen, Halmstad A, B och C  
2 - 3 Alnöträffen, Sundsvall U9 - U17  
2 - 3 Ljusdroppen, Ljusdal A, B, U11, U13, U15, U17  
2 - 3 Swedbank Cup, Tranås A, B, C, U11 - U17 (Nivå3), U11N-U17N (Nivå1, ej mixed)  
2 - 3 Auraslaget, Malmö U11, U13 och U15  
2 - 3 Botkyrka Open, Hallunda U9 - U15, ABC  
2 - 3 Kinnekulleblixten, Källby och Götene A, B, C, Motion, 17, 15, 13, 11  
2 - 3 Knatteblixten Nivå 1, Götene 17, 15, 13, 11, 9, 8  
2 - 3 Kanonslaget, Uddevalla U9, U11, U13, U15, U17, B, C, Motion  
2 - 3 Orion Cup, Boden U9 - U17 samt A, B, C  
9 Lagaholmsspelen, Laholm U11, U13, U15, U17  
9 - 10 Sydostsmashen, Karlshamn A-C-klass. U11-U17 (singel, dubbel och mixed i samtliga kategorier)  
9 - 10 BSO    
9 - 10 BSO U11, Täby U11  
9 - 10 Luciacupen, Göteborg U9 - U17  
16 - 17 Badmintonstadion Cup, Umeå A, B, C U11, U13, U15, U17  
16 - 17 Carlstad Open, Karlstad A - C, U11 - U17  
16 - 17 Österlenspelen, Simrishamn A, B, C, U9, U11, U13, U15  
16 - 17 Sollentuna E, A, B, C, U9 - U17  
26 - 27 Skogås Singeltävling U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C-klass  
27 - 28 Täby Ungdom U9 - U17  
       
       



Kommande evenemang






Badmintonskolan
Badmintonskolan
Målet med badmintonskolan
är att lära ut grunderna i badminton, skapa gemenskap och ha skoj tillsammans.
 
A-laget
A-laget
Vårvindens A-lag spelar denna säsong i division två.
 
Gothenburg Open
Gothenburg Open
En av Sveriges största tävlingar som brukar locka till sig spelare från hela norden.
 
Västsvenska Ungdomsspelen
Västsvenska Ungdomsspelen
Årligt återkommande tävling, helt inriktad på ungdomar, som avgörs i början av säsongen.
 
Till minne av Mats-Lennart
Till minne av Mats-Lenanrt Hansson
En stor man har alldeles för tidigt sprungit ifrån oss, den sista bollen är nu slagen.
 
Idrottens Bingo
Idrottens Bingo
Störst på bingo i Sverige. Allt överskott går till föreningslivet.
 
Vasaboden
Vasaboden
 
Sponsorhuset
Handla genom Sponsorhuset och stöd Vårvindens BMK.
 
 
 
Postadress:
Vårvindens BMK
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Träningslokal:
Alelyckans Sportcenter
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Kontakt:
Telefon: 031 - 46 95 00 (Alelyckan)
E-post:
Kansli: Skicka e-post till Vårvindens kansli
Sidansvarig: Skicka e-post till den sidansvarige