Tävlingskalender våren 2018
  
Alla anmälningar till tävlingar skall ske via Vårvinden, enligt fastlagd rutin. Om anmälan sker på annat vis subventioneras inte tävlingen.

Anmälan kan ske genom att skriva upp sig på avsedd lista på anslagstavlan i Alelyckan, eller genom att skicka ett mejl till Krister Johannesson.


December
2 - 3 Yonex Cup, Halmstad E  
2 - 3 Laxaträffen, Halmstad A, B och C  
2 - 3 Alnöträffen, Sundsvall U9 - U17  
2 - 3 Ljusdroppen, Ljusdal A, B, U11, U13, U15, U17  
2 - 3 Swedbank Cup, Tranås A, B, C, U11 - U17 (Nivå3), U11N-U17N (Nivå1, ej mixed)  
2 - 3 Auraslaget, Malmö U11, U13 och U15  
2 - 3 Botkyrka Open, Hallunda U9 - U15, ABC  
2 - 3 Kinnekulleblixten, Källby och Götene A, B, C, Motion, 17, 15, 13, 11  
2 - 3 Knatteblixten Nivå 1, Götene 17, 15, 13, 11, 9, 8  
2 - 3 Kanonslaget, Uddevalla U9, U11, U13, U15, U17, B, C, Motion  
2 - 3 Orion Cup, Boden U9 - U17 samt A, B, C  
9 Lagaholmsspelen, Laholm U11, U13, U15, U17  
9 - 10 Sydostsmashen, Karlshamn A-C-klass. U11-U17 (singel, dubbel och mixed i samtliga kategorier)  
9 - 10 BSO    
9 - 10 BSO U11, Täby U11  
9 - 10 Luciacupen, Göteborg U9 - U17  
16 - 17 Badmintonstadion Cup, Umeå A, B, C U11, U13, U15, U17  
16 - 17 Carlstad Open, Karlstad A - C, U11 - U17  
16 - 17 Österlenspelen, Simrishamn A, B, C, U9, U11, U13, U15  
16 - 17 Sollentuna E, A, B, C, U9 - U17  
26 - 27 Skogås Singeltävling U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C-klass  
27 - 28 Täby Ungdom U9 - U17  
       
Januari
6 - 7 Seriehelg 4    
13 Åke Sandins Minnestävling, Helsingborg U11, U13, U15, U17, U19  
13 - 14 Bele Nordins Minne, Göteborg A - C, U9 - U17  
13 - 14 SJT, Umeå U13 & U15  
13 - 14 Elit U19 + SJT U17, Borlänge Elit 19+u17  
13 - 14 Pitespelen, Piteå

U9, U11, U13, U15, U17, U19, A, B, C, nyb

 
13 - 14 Ostkakan 2018, Västervik A, B, C, U13 - U17, U11N - U17N  
13 - 14 Dygnslaget, Grums A, B, C, U17 - U11  
18 - 21 Swedish Open Lund International Series  
26 - 28 Swedish Junior 2018, Uppsala U19  
26 - 28 Swedish U17 Internat.. Uppsala U17  
27 - 28 Växjö Open 2018 (S) Elit, A - C  
27 - 28 Jonasträffen, Alingsås A, B, C U17 - U9  
27 - 28 Ica Maxi Cup, Falun U11 - U17, A, B , C  
27 - 28 AURAs Ungdomstävling, Malmö U11, U13 och U15 samt ABC  
27 - 28 Elon Infra City Open, Järfälla A, B, C  
27 - 28 Örnfjädern 2018, Örnsköldsvik U9 - U17, U11N - U17N, B. Nybörjare endast singel  
27 - 28 Kista Open MJT, Kista U9 - U17  
       
Februari
2 - 4 Senior SM, Täby Elit  
3 - 4 Stålfjädern, Sandviken A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17  
3 - 4 Lergöksträffen CU 2018, Skälderviken U11 - U17, C  
3 - 4 Gästabudet 2018, Nyköping A, B, C, U11, U13, U15  
3 - 4 Växjö Open 2018, (U) Växjö U9 - U19  
3 - 4 Guldfjädern2018, Skellefteå A, B, C, U11 - U17  
3 - 4 Mölnlyckefjädern 2018, Mölnlycke B- och C-klass. U11, U13, U15, U17  
9 - 11 SM U19 2018, Umeå U19  
10 Bedini Cup 2018, Färgelanda U9, U11, U13, U15, U17 samt Motionsklass  
10 - 11 Gripenträffen Nr 50, Hässleholm A, B, C, U9 - U17, U11N - U17N  
10 - 11 ABC Trollhättan, Trollhättan A, B och C  
10 - 11 Kawasaki Stockholm Vintage, Sollentuna Veteran  
17 - 18 Eken Cup, Stockholm A - C, U11-U15  
17 - 18 Boda Borg Cup 2018, Sävsjö A - C, U11 - U17, U11N - U15N  
17 - 18 Arctic Open, Luleå A, B, C, U11 - U17, U11 - U17N  
17 - 18 Badmintontrofén Kristinehamn A, B, C, U9 - U17  
24 Västra Frölunda Nybörjartävling, Göteborg U9N - U17N  
24 - 25 Sundsvall Open, Sundsvall A,B,C,U11-U17  
24 - 25 Arosfjädern, Västerås U9 - U15, A, B, C  
24 - 25 Sundsvall SGP, Sundsvall E  
24 - 25 Coops Falanslag, Falköping U9N,U11N,U13N,U15N,
U17N,U11,U13,U15,U17
 
24 - 25 Vikingaslaget, Sollentuna A - C, U9 - U17  
       
Mars
3 - 4 Lergöksträffen Elit ABC, Skälderviken A, B och C  
3 - 4 Knalleträffen 2018, Borås U11 - U17, E, A - C  
3 - 4 Mörrumsträffen 2018, Mörrum A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17  
3 - 4 Götaslaget 2018, Linköping U11, U13, U15, U17, A, B, C  
3 - 4 Borlänge Astec Open, Borlänge U11 -U17, A, B, C  
10 Lilla Åbyslage,t Mölndal U9 - U19  
10 - 11 Seriehelg 5    
10 - 11 Minifjädern, Höviksnäs U9 - U17, C  
10 - 11 Polarfjädern, Kiruna A, B, C, U19, U17, U15, U13, U11, U9 + Nybörjare  
11 Åbydubbeln, Mölndal U11 - U17, A, B, C  
16 - 18 SM U15 2018, Täby U15  
16 - 18 SM U17 2018, Skälderviken U17  
16 - 18 SM U13, Enskede och Täby U13  
17 - 18 Nissanslaget, Halmstad A, B, C, U11, U13, U15  
17 - 18 Sollentuna Senior 2018, Sollentuna A, B, C  
17 - 18 Snödroppen, Karlskoga U9 - U17, A, B, C  
23 - 25 Veteran-SM 2018, Malmö Alla veteranklasser  
24 - 25 Skogås Open, Skogås U9 ,U11, U13, U15, U17 A, B, C  
24 - 25 Öbackasmashen 2018, Härnösand U9 - U19, E, A, B, C  
24 - 25 Sydostsmashen Ungdom 2018, Karlshamn Nivå 1 - U9-U17 (endast singel) Nivå 3 - U11-U17 (singel, dubbel och mixed)  
24 - 25 Vårblixten Nivå 1, Götene 17, 15, 13, 11, 9, 8  
24 - 25 Vårblixten, Källby o Götene A, B, C, Motion, 17, 15, 13, 11  
24 - 25 Kungs Rockstile Open, Västra Frölunda A, B, C, U11 - U17  
       
April
2 Påskcupen, Göteborg U9 - U17  
7 - 8 Seriehelg 6    
14 Sjöbo cup 2018 VT, Sjöbo U11 - U17  
14 Älmhults Nybörjartävling, Älmhult U9 - U17  
14 - 15 Olympiaspelen, Helsingborg U11, U13, U15, U17, A, B, C  
14 - 15 Norrtälje Open 2018 Bergshamra, Norrtälje B och C-klass  
14 - 15 Lag SM Ungdom, Täby U13, U15, U17  
14 - 15 Glada Hudik Cup 2018, Hudiksvall A - C, U11 - U17  
14 - 15 Botkyrkaslaget 2018, Hallunda U9 - U15, A, B, C  
14 - 15 Nordea Cup, Trollhättan U9, U11, U13, U15 och U17  
14 - 15 Wätterstad Cup, Jönköping U9 - U17,A, B, C  
20 - 22 Svenska cupen ind., Uppsala Åldrar 2007-2001  
21 Vårcupen, Jönköping Nybörjare U9 - U15  
21 - 22 Advania Spåret Open Ungdom, Enskede, Årsta B, C + U9 - U17  
21 - 22 LUGI EuroFinans Junior Cup, Lund U11, U13, U15, U17  
28 - 29 Umeå Nordiska, Umeå A, B, C, U11, U13, U15, U17  
28 - 29 Askim SGP, Göteborg Elit, A och B  
28 - 29 Sportringen Christianstad Cup, Kristianstad U9 - U17, A, B och C  
28 - 29 Sollentunaspelen 2018, Sollentuna ABCD, U9 - U17  
       
Maj
4 - 6 Yonex International, Varberg U11, U13, U15, U17 U19/Elit  
5 - 6 Trandansen våren 2018, Bollnäs U11, U13, U15, U17, A, B, C  
5 - 6 Örebrocupen 2018, Örebro A, B, C, U11 - U17  
5 - 6 MBC Open, Malmö U11, U13 och U15 samt A, B, C  
5 - 6 Kvastenspelen 2018, Kalmar U11, U13, U15, U17, A, B, C  
5 - 6 Kista Cup, Kista A, B, C  
11 - 13 Gothenburg Open, Göteborg U11 - U17, A - B  
12 - 13 Ullevi Vårcup 2018, Göteborg U9 - U15  
19 - 20 Racketspecialisten.se Open 2018, Sollentuna E, A, B, C, U9 - U17  



Kommande evenemang






Badmintonskolan
Badmintonskolan
Målet med badmintonskolan
är att lära ut grunderna i badminton, skapa gemenskap och ha skoj tillsammans.
 
A-laget
A-laget
Vårvindens A-lag spelar denna säsong i division två.
 
Gothenburg Open
Gothenburg Open
En av Sveriges största tävlingar som brukar locka till sig spelare från hela norden.
 
Västsvenska Ungdomsspelen
Västsvenska Ungdomsspelen
Årligt återkommande tävling, helt inriktad på ungdomar, som avgörs i början av säsongen.
 
Till minne av Mats-Lennart
Till minne av Mats-Lenanrt Hansson
En stor man har alldeles för tidigt sprungit ifrån oss, den sista bollen är nu slagen.
 
Idrottens Bingo
Idrottens Bingo
Störst på bingo i Sverige. Allt överskott går till föreningslivet.
 
Vasaboden
Vasaboden
 
Sponsorhuset
Handla genom Sponsorhuset och stöd Vårvindens BMK.
 
 
 
Postadress:
Vårvindens BMK
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Träningslokal:
Alelyckans Sportcenter
Gamlestadsvägen
402 52 Göteborg
Kontakt:
Telefon: 031 - 46 95 00 (Alelyckan)
E-post:
Kansli: Skicka e-post till Vårvindens kansli
Sidansvarig: Skicka e-post till den sidansvarige